Elektro Astra - Váš obchod s elektronikou

Solární elektrárny

 

Aktuální nábídka měničů a solárních panelů

klikněte zde



Soubor propojených solárních panelů a ostatních komponentů se nazývá solární elektrárna. Solární elektrárny se liší svým výkonem a typem použitých solárních článků.
Princip je stejný - energie vyrobená dopadem slunce na fotovoltaické panely se přemění ve střídačích na střídavé veličiny, je předána do ostrovní (místní) nebo rozvodné elektrické sítě o kmitočtu 50 Hz.

Sluneční elektrárnu si můžete vybudovat na střeše rodinného domu, panelového domu s plochou střechou, na výrobních halách nebo na volném pozemku. Důležité je umístění na jižní, jihozápadní stranu.
Rozlišujeme 3 základní způsoby předání el. proudu do sítě:

  • ostrovní systém (samozásobytelný systém bez připojení na elektrorozvodnou síť)
  • připojení na síť samostatnou přípojkou
  • připojení na síť za využití tzv. zeleného bonusu.



Zjistěte si návratnost fotovoltaické elektrárny ve Vašem bydlišti:
V jednoduchém programu si můžete zjistit, jaký by byl pravděpodobný výnos FVE ve Vašem bydlišti. Je to jen orientační výpočet, podle výkonu elektrárny, slunečních dnů v roce a polohy. Stačí kliknout na níže uvedený odkaz, vyplnit údaje o výkonu plánované elektrárny a umístění.
Výpočet návratnosti fotovoltaické elektrárny.

Výkon a návratnost

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:ZASTÍNĚNÍ ČÁSTI ELEKTRÁRNY V ZIMNÍM OBDOBÍ!

Přibližně od poloviny září nám stíní protejší panelový dům v době od cca 9 hodiny až do cca 13 hodin podle výšky slunce nad obzorem tak, že po tuto dobu máme část nebo celé fotovolatické pole pod stínem tohoto paneláku. Proto je výkon v tomto období značně zkreslen. Takže musíme konstatovat, že bez zastínění nám elektrárna pracovala na plný výkon jen od června do poloviny září.